„To je jen pár stránek, manuálně je zvládneme přepsat rychleji.“

Tomáš Krýsl

Tomáš Krýsl

Ano, zaúčtovat pár faktur není problém, ale co když jich bude 500?

Rychlost změn, které v posledních letech zažíváme, nemá obdoby. Telefonu trvalo 75 let, než dosáhl na 50 milionů uživatelů, televizi 13 let, internetu 4 roky a Twitteru necelý rok. Je jasné, že digitalizace procesů ve firmách je nevyhnutelná a vyhraje ten, kdo bude rychlejší a hlavně efektivnější. Není to o tom, nakoupit zbrkle nejmoderněji technologie a potom se trápit s jejich implementací nebo zjistit, že je firma vůbec nevyužije.

Jak to děláme v ATERRA?

  • V rámci poradenství pro digitální transformaci jsme nezávislí na produktech. Víme totiž, že někde se lépe hodí technologie například od Microsoft a jinde třeba od IBM nebo Apple. Doporučujeme tedy takové technologie, které se hodí do klientova ekosystému a jeho zaměstnanci s nimi budou schopni pracovat.
  • Než se dostaneme k technologiím samotným, posuzujeme, jak jsou na tom zaměstnanci s digitálními kompetencemi, znalostmi a zkušenostmi. Nezřídka kdy je potřeba školení před tím, než se nová technologie začne implementovat.
  • Kromě kompetencí zkoumáme také, zda jsou zaměstnanci motivovaní ke změně a novou technologii přijmou. Jsou případy, kdy novou technologii nešlo implementovat z důvodu silné opozice od zaměstnanců.
  • Ideálně hledáme „ambasadora změny“. Tedy zaměstnance, který rád pracuje s novými technologiemi nebo obecně zkouší nové věci. Pokud on/ona myšlenku změny a novou technologii přijme, kolegové mu snáze uvěří a novou technologii přijmou.

Pro úspěch změn je tedy vždy potřeba celou situaci analyzovat a teprve následně, ve spolupráci s klientem rozhodnout, jaké bude nejlepší řešení.

Příklad:

  • Firma denně přijímá 100 faktur a chce proces digitalizovat
  • Analýzou se zjistí, že 2 hlavní dodavatelé (50 % přijatých faktur) používají stejné účetní softwary, které mohou posílat faktury napřímo mezi sebou.
  • U zbylých 40 % dodavatelů lze zajistit, aby faktury zasílali v PDF na konkrétní emailovou adresu, ze které se budou faktury stahovat a vytěžovat. Získaná data se automaticky zaúčtují přímo do účetního softwaru.
  • Analýza dále zjistí, že zbylých 10 % faktur z různých důvodů nemá cenu digitalizovat a budou se přijímat a zúčtovávat po staru.

Je vidět, že původní záměr digitalizovat 100 % došlých faktur vůbec nedává smysl. Podle toho se bude klient rozhodovat o nasazení digitálních nástrojů. Řešení bude levnější, než v případě digitalizace celých 100 %.

Na další dotazy se můžete zeptat našeho týmu digitální transformace zde: https://aterra.eu/digitalni-transformace/

Sdílet článek:

ATERROVINY

Další články

Změny daňového balíčku a PF 2023

Vážení klienti a obchodní partneři, rádi bychom Vás informovali, že od nového roku dojde k několika změnám, které jsou součástí tzv. Daňového balíčku. Rozšíření paušální daně

VÍCE »

„Tak to nějak zaokrouhlíme.“

Pokuty od úřadů bývají také pěkně kulaté. Většina firem a živnostníků bere svou účetní agendu jako „nutné administrativní zlo“. Někteří dokonce přistupují k účetním procesům velmi

VÍCE »

„Uděláme to, až na to bude čas.“

Finančák to většinou neodloží, ale rovnou uloží! Vykazování daní není denní rutina (vykazuje se měsíčně, kvartálně, ročně atd.), ale základ pro správné vykázání daní (daňové

VÍCE »