Povinnost podávat zprávy o udržitelnosti podle směrnice CSRD

Picture of Tomáš Krýsl

Tomáš Krýsl

Proč dát chvíli času ESG a CSRD už teď.

Možná nejste dost velká firma, aby se vás norma týkala hned. Možná ani za rok. Existuje ale pár dobrých důvodů, proč novým evropským pravidlům věnovat chvíli času už teď. A zapnout si na LinkedInu sledování Ondry Klausera, který se jim věnuje naplno.

Co je ESG?

ESG je koncept, který umožňuje firmám reportovat o udržitelnosti svého podnikání v oblastech životního prostředí, lidských zdrojů a řízení podniku (Environmental, Social, Governance). Od ledna vstoupila v platnost evropská směrnice CSRD, která určuje kdo, co a jak přesně reportuje. Nejprve jsou na řadě velké korporáty, ale povinnost reportingu postupně dopadne i na menší subjekty.

Povinnost podávat zprávy o udržitelnosti podle směrnice CSRD: 

Klíčové slovo je „dodavatel“.

Máte pocit, že tomuhle uniknete? Možná ano. Než ale mávnete rukou, ověřte si to.

Pokud jste totiž v dodavatelském řetězci velkých společností, které zprávy o udržitelnosti podávat musí, budou po Vás tyto firmy požadovat informace o Vaší uhlíková stopě, pracovních podmínkách zaměstnanců a další. Bez Vašich dat totiž jejich report nebude kompletní. Získat potřebné informace může být snadné, ale také nemusí. Pokud ovšem Vašemu odběrateli nebudete schopni potřebná data poskytnout, můžete také jako jeho dodavatel skončit.

Je to administrativa. Nedá se jí vyhnout. Můžete ji ale využít ve svůj prospěch.

V ESG jde primárně o udržitelnost podnikání – tedy o hledání možností, jak zvyšovat efektivitu a snižovat náklady. Zkušenosti firem, které už za sebou mají v ESG první krok, vypovídají o změně úhlu pohledu na jejich podnikání – na povrch vyplývají nové a dosud skryté souvislosti. Vznikají nové produkty a mění se dosud zavedené segmenty trhu. A pokud se začnete zajímat včas, získáte možná v klíčovém okamžiku konkurenční výhodu a přístup k zakázkám, které doposud řešila vaše konkurence.

Pro více informací o problematice ESG doporučuji kontaktovat našeho specialistu:

Ondřej Klauser

Sdílet článek:

ATERROVINY

Další články